Czy hodowla brzoskwiń w Polsce opłaca się finansowo?

Brzoskwinie są przepysznymi i soczystymi owocami, wyróżniającymi się niezwykłym smakiem i aromatem. Często zjadane są na surowo, lecz równie często wykonuje się z nich przetwory, na przykład konfitury. Wiele osób chętnie uprawiałoby również brzoskwinie we własnym ogródku, lecz czy jest to możliwe i jeśli tak, to jakie warunki należy spełnić?

Czym charakteryzują się brzoskwinie?

Brzoskwinie, a dokładniej brzoskwinia zwyczajna (Prunus persica) w naturalnym środowisku jest raczej niewysokim drzewem, sięgającym do około 6 metrów. Ma ona jednak bardzo rozbudowaną koronę. Drzewko to zaczyna kwitnąć już wczesną wiosną, zazwyczaj w kwietniu i jeszcze przed rozwojem liści pojawiają się pięciokrotne, różowawe kwiaty. W momencie przekwitania, zaczynają pojawiać się piłkowana na brzegach i lancetowate liście. Mniej więcej między lipcem a październikiem dojrzewają owoce, w zależności od konkretnego gatunku, może to następować w różnym czasie. Same owoce brzoskwini są bardzo słodkie, mięsiste i niezwykle soczyste, przez co uwielbiane są przez wielu.

Czy brzoskwinie można uprawiać w Polsce?

Niestety uprawa brzoskwiń w Polsce jest dość skomplikowana, jednak nie jest ona niemożliwa. Roślina ta pochodzi z terenów Azji, stąd też niekoniecznie dobrze znosi warunku klimatyczne, które panują w Polsce. Nie wszystkie odmiany prawidłowo rozwijają się na naszych terenach, dlatego warto pamiętać o tym i zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu brzoskwiń w sklepach z drzewami, czy także w innych miejscach. Największą trudnością dla brzoskwiń są mroźne zimy i wiosenne przymrozki. Zdecydowanie chłodna temperatura i duża wilgotność nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi brzoskwiń, a dodatkowo wymagają one regularnego i dość intensywnego przycinania. Pomimo tych wszystkich trudności, uprawa w Polsce jest możliwa, lecz głównie w tych cieplejszych rejonach naszego kraju.

Wymagania uprawowe brzoskwiń

Uprawa brzoskwiń w Polsce nie gwarantuje obfitych plonów każdego roku, lecz niektóre odmiany, takie jak na przykład Inka czy Harnaś są możliwe do uprawy i przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą wydawać wiele przepysznych owoców. Kwestią najważniejszą jest wybranie odpowiedniej odmiany oraz sadzenie drzew na odpowiednich stanowiskach. Powinny być wsadzane w miejscach możliwie jak najcieplejszych i nasłonecznionych. Dodatkowo należy pamiętać o przycinaniu drzew i regularnym wykonywaniu wymaganych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak przede wszystkim nawożenie, przerzedzanie zawiązków i ochrona przed chorobami czy szkodnikami. W kwestii nawożenia, najlepiej robić to co roku na wiosnę, stosując przy tym mieszanki bogate w potas i azot. Poprawnemu rozwojowi brzoskwiń sprzyja żyzne podłoże o obojętnym odczynie pH, dobrze przepuszczalne. Absolutnie nie sprawdzą się suche i jałowe lub kwaśne, podmokłe czy zbite gleby. Jeśli z kolei chodzi o przycinanie drzew, najlepiej robić to wczesną wiosną, jeszcze przed kwitnieniem. Brzoskwinie najlepiej owocują na jednorocznych pędach.

Ostatnio dodane
Zobacz też