Jednym z trudniejszych wyborów podczas budowania domu jest wybór odpowiedniego pokrycia dachu. Decyzja ta dość istotnie wpływa na ostateczny wygląd domu, a nawet komfort mieszkania w nim, stąd też jest ona bardzo ważna. Jakie mamy możliwości w tej kwestii i co najlepiej wybrać?
Jak wybrać odpowiednie pokrycie dachu?
Warto wiedzieć, iż pokrycie dachu powinno być uzależnione od rodzaju konstrukcji. Oznacza to przede wszystkim, iż na ostateczny efekt mocno wpływa, chociażby kąt nachylenia dachu, jego kształt oraz budowa. Co ciekawe, dany materiał wykorzystany jako pokrycie dachu może poniekąd decydować o stopniu nagrzania budynku, a więc wybranie pokrycia to nie tylko kwestia estetyczna, jak mogłoby się wydawać, choć i na odbiór wizualny także powinniśmy zwracać sporą uwagę.
Pokrycie dachu – rodzaje
Możliwości pokrycia dachu jest dość sporo, dlatego jeszcze przed dokonaniem wyboru, najlepiej je przeanalizować. Oto najczęściej wybierane możliwości:
Krycie dachu dachówką
Jest to tak naprawdę jedna z lepszych możliwości, jaką możemy wybrać, gdyż jest ona bardzo odporna na korozję czy wiatr, a do tego zapewnia doskonałą izolację cieplną oraz akustyczną. Wiele osób twierdzi także, że krycie dachu dachówką, pod względem estetycznym jest to najlepszy wybór. Co więcej, pod dachówką znacznie rzadziej zachodzi zjawisko skraplania się wilgoci, w porównaniu z innymi pokryciami. Z kolei minusem dachówki jest zdecydowanie jej wysoka cena i ciężar.
Krycie dachu blachodachówką
Dach pokryty blachodachówką bez wątpienia wygląda bardzo efektownie. Blachodachówka jest bardzo trwałym i odpornym materiałem, lecz wśród jej wad przede wszystkim należy wymienić słabą izolacyjność akustyczną, przez co słyszalne są porywiste wiatry, grad czy nawet niekiedy opady deszczu.
Krycie dachu papą termozgrzewalną
Papa termozgrzewalna jest bardzo popularna, głównie z tego względu, iż jest wytrzymała i odporna na różne warunki atmosferyczne. Dodatkowo jest też bardzo szczelnym materiałem. Niestety ma ona także wady – niezwykle ważne jest jej odpowiednie zamontowanie, gdyż inaczej może nie być trwała. Co więcej, jest raczej droższym rozwiązaniem.
Krycie dachu płytą warstwową
Płyta warstwowa idealnie sprawdza się w przypadku hal czy magazynów, gdzie nie ma problemów z klimatyzacją. Wśród jej zalet należy przede wszystkim wyróżnić właściwości termoizolacyjne i atrakcyjny wygląd, jednakże jej minusem jest możliwość korodowania w przypadku ewentualnych zarysowań, czy też powstawanie wgnieceń.
Koszty – od czego zależą?
Obliczając koszty pokrycia, zwykle bierzemy pod uwagę cenę materiału. Warto pamiętać, iż nie są to wszystkie koszty, jakie będziemy musieli ponieść. Otóż poza samym materiałem, należy także doliczyć cenę elementów dodatkowych pokrycia, koszty poszycia dachu, wszelkie elementy montażowe i oczywiście robociznę. W przypadku robocizny kwoty mogą się różnić w zależności od różnych czynników, lecz korzystając z profesjonalnych usług krycia dachów, możemy mieć pewność, że praca przez nich wykonana będzie na najwyższym poziomie.