test

Plusy i minusy transportu na lawecie

Transport lawetą z pewnością zaliczyć można do częściej wykorzystywanych form. Wiele osób błędnie wskazuje transport lawetą i auto lawetą jako tą samą usługę. Jednak są one realizowane przy pomocy innych pojazdów, co z kolei niesie za sobą wiele różnic. Najprościej mówiąc – auto laweta to samochód przystosowany do przewozu pojazdów, posiadający zintegrowaną z nim rampę, często umożliwiający transport jednego pojazdu. Laweta zaś to rodzaj przyczepy, umożliwiająca transport zarówno jednego, jak i większej ilości pojazdów, w zależności od wybranej przyczepy i samochodu.

Dlaczego warto korzystać z lawety?

Transport na lawecie to usługa niezwykle często wykorzystywana zwłaszcza przy transporcie większej ilości pojazdów. W takiej sytuacji bowiem bardzo często koszty transportu, przeliczając na jedno auto, są  wiele niższe. Wykorzystuje się do tego większe lawety, zwane lorami, które mogą pomieścić nawet kilkanaście pojazdów jednocześnie. Szczególnie w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy wykorzystanie lawet jest bardzie ekonomiczne.

Nie można zapominać również o tym, że laweta jest przyczepą. To sprawia, że może być wykorzystywana z różnymi samochodami. W przypadku auto lawety jeśli auto ulegnie uszkodzeniu, wówczas nie nadaje się do realizacji transportu. Lawetę zaś bez problemu można wykorzystać z innym samochodem, tym samym bez problemu realizując usługi transportowe.

Małe lawety, przystosowane do przewozu jednego pojazdu również mają wiele zalet. Dzięki temu każdy, kto posiada odpowiednio duży samochód z hakiem może samodzielnie przetransportować auto w inne miejsce czy do warsztatu. W takiej sytuacji bowiem zazwyczaj wystarczy jedynie prawo jazdy kategorii B. lawetę zaś często bez większych problemów można wypożyczyć.

Minusy korzystania z lawety

Transport lawetą ma również pewne minusy, o których doskonale wiedzą firmy realizujące usługi transportowe przy ich wykorzystaniu. Jednym z nich jest konieczność posiadania odpowiednich uprawnień kierującego, zwłaszcza jeśli mowa o większych lawetach. Często w związku z tym pensja kierowcy z odpowiednimi uprawnieniami musi być dużo wyższa. Jednak tutaj należy brać pod uwagę znacznie większą ilość pojazdów, jakie można przewieźć jednorazowo.

Konieczne opłaty

Kolejną kwestią, związaną z transportem większą lawetą jest konieczność wnoszenia opłat za przejazd autostradami i drogami krajowymi. W przypadku auto lawet zazwyczaj nie ma konieczności ich wnoszenia, że względu na wielkość i wagę pojazdu. Większe lawety wymuszają konieczność wnoszenia takich opłat, które zwiększają koszty transportu. Jednakże przy transporcie większą lawetą koszt rozkłada się na większą ilość pojazdów. Pomimo pewnych minusów, transport lawetą wciąż jest niezwykle popularny i bardzo często wykorzystywany, szczególnie w przypadku dalszych tras oraz większej ilości pojazdów. Jeśli usługa realizowana jest przez firmę, dodatkowo posiada ona stosowane ubezpieczenie, obejmujące transportowany ładunek, a pracownicy posiadają odpowiednie doświadczenie w kwestii jego zabezpieczenia.

Ostatnio dodane
Zobacz też